top of page
Szukaj

Przewodnik Michelin 2023: pierwsza polska restauracja z dwiema gwiazdkami!

Zaktualizowano: 27 cze 2023

„Bottiglieria 1881” w Krakowie to pierwsza w historii polska restauracja wyróżniona dwiema gwiazdkami w przewodniku kulinarnym Michelin. Jedną gwiazdkę zdobyły też restauracje w Warszawie i Poznaniu.


Zestawienie objęło aż 49 lokali – wśród nich znalazły się między innymi dwie restauracje z jedną gwiazdką Michelin oraz siedem restauracji z wyróżnieniem Bib Gourmand. Po raz pierwszy w historii pojawiła się w nim także polska restauracja, którą wyróżniono aż dwiema gwiazdkami Michelin – to krakowska „Bottiglieria 1881” prowadzona przez szefa kuchni Przemysława Klimę. Żadnemu polskiemu lokalowi dotąd się to nie udało.


Bardzo się cieszymy, że możemy ogłosić pierwszą w Polsce restaurację z dwiema Gwiazdkami Michelin. Nieustająco śledzimy rozwój sceny kulinarnej w Krakowie i Warszawie, a w tym roku mamy przyjemność rozszerzyć nasz zasięg również o Poznań. Inspektorzy Michelin byli pod wrażeniem tętniącego życiem i szybko rozwijającego się rynku restauracyjnego w tym mieście, gdzie znaleźli wiele wyjątkowych lokali godnych polecenia - powiedział Gwendal Poullennec, Międzynarodowy Dyrektor Przewodników Michelin.

Inspektorzy przewodnika Michelin, poza wizytą w warszawskich i krakowskich lokalach, postanowili poznać także poznańskie restauracje. Znaleźli tam aż 11 lokali wartych polecenia. Stolicę Polski w przewodniku reprezentuje łącznie w tym roku aż 19 lokali, zaś Kraków – 18. W zestawieniu zalazła się także jedna restauracja z Kościeliska.

„Bottiglieria 1881” nie jest jedyną polską restauracją, która wyróżniona została w prestiżowym przewodniku. ​W zestawieniu doceniono między innymi także debiutującą, poznańską restaurację Muga – została ona wyróżniona jedną Gwiazdką Michelin podobnie jak warszawski koncept kulinarny NUTA.

Siedem restauracji otrzymało tytuł BIB Gourmand, przyznawanym restauracjom cechującym się dobrym stosunkiem cen do jakości dań. Są to krakowski Molám z kuchnią Tajlandii, poznańskie restauracje Fromażeria oraz TU.REStAURANT, a także cztery lokale z Warszawy: Koneser Grill, Kieliszki na Próżnej, Le Braci oraz alewino.

Pełna selekcja restauracji z Krakowa, Poznania i Warszawy, które znalazły się w Przewodniku Michelin na rok 2023, jest dostępna na stronie https://guide.michelin.com/pl oraz w bezpłatnej aplikacji MICHELIN Guide App na systemy iOS i Android. Użytkownicy mogą tam wyszukiwać restauracje m.in. według ich lokalizacji czy rodzaju serwowanej kuchni.

Przewodnik Michelin Kraków, Poznań, Warszawa 2023 opisuje w sumie 49 restauracji, wśród których znalazły się:

- 1 restauracja z dwiema Gwiazdkami MICHELIN

- 2 restauracje z jedną Gwiazdką MICHELIN

- 7 restauracji z wyróżnieniem Bib Gourmand

- 39 lokali wyselekcjonowanych i rekomendowanych przez inspektorów Michelin

Ostatnie posty

Zobacz wszystkie

Comments


bottom of page