top of page
Szukaj

La Liste 2024 – 6 polskich restauracji w prestiżowym rankingu.

Lista 1000 najlepszych restauracji na świecie, które warto odwiedzić w 2024 roku.

Po raz kolejny poznaliśmy najlepsze restauracje na świecie według prestiżowego rankingu La Liste. Wśród docenionych lokali znalazło się aż sześć lokali z Polski!

La Liste 2024 polskie restauracje w zestawieniu
La Liste 2024

Francuskie zestawienie najlepszych restauracji „La Liste” uważa się w świecie gastronomii za jedno z najważniejszych.

„La Liste” powstał z inicjatywy francuskiego MSZ i miała być to także odpowiedź na przygotowywany w Wielkiej Brytanii przewodnik „The World's 50 Best Restaurants"

Twórcą „La Liste” jest Philippe Faure, były francuski dyplomata, niegdyś ambasador Francji w Maroku, Meksyku i Japonii, obecnie działający w branży gastronomicznej i turystycznej.

We francuskim zestawieniu ocena restauracji nie opiera się jednak – jak bywa to przypadku wielu innych rankingów – wyłącznie na opinii stosunkowo wąskiego grona inspektorów. Na pozycję lokalu w rankingu wpływ mają także doświadczeni dziennikarze, krytycy kulinarni oraz recenzje – zarówno te, które pojawiają się w mediach, jak i w intrenecie a ostateczna punktacja i ocena jest obliczana na podstawie algorytmu. W Polsce głównym źródłem informacji jest przewodnik Poland 100 Best Restaurants.


Na szczycie rankingu La Liste 2024 znalazło się aż 7 lokali, które uzyskały największą liczbę ocen czyli 99.5 pkt. Jest to nowojorska restauracja Le Bernardin, L’Enclume Simon Rogan z Wielkiej Brytanii, paryski Guy Savoy i La Vague d’Or – Le Cheval Blanc w tętniącym życiem Saint Tropez, niemiecka restauracja Schwarzwaldstube zlokalizowana w 5-cio gwiazdkowym hotelu w Baiersbronn, Lung King Heen z Hong Kongu i Sushi Saito z tokijskiej dzielnicy Minato.


Najwyżej sklasyfikowane polskie restauracje to krakowska Bottigliera 1881 jedyna w Polsce restauracja z dwoma gwiazdkami Michelin z 77.5 pkt. 77 pkt. zdobyła Drukarnia Smaku Cristina, czyli najlepsza restauracja w Zakopanem oraz warszawska restauracja Epoka z kuchnią Marcina Przybysza.

Warszawska Nolita uzyskała 76,5 pkt. krakowskie Trzy Rybki 75.5 pkt, podobnie jak Water & Wine w Drzewcach obok Nałęczowa.

Przewodnik La Liste można pobrać:

ANDROID

IPHONE

I sprawdzić również inne polskie restauracje, które są w kręgu zainteresowań La Liste.

Ostatnie posty

Zobacz wszystkie

Yorumlar


bottom of page